Historie čokolády

Slovo čokoláda zná u nás snad úplně každý včetně malých dětí....ale jen máledo kdo ví kdy a jak toto slovo vzniklo. Vraťme se tedy o 3 000 let zpátky a povězme si co předcházelo tomu než vznikla tabulka čokolády tak jak ji známe dnes.

Původním místem výskytu kakaovníku jsou deštné pralesy Mexického zálivu. Před 3 000 lety se zde usídlil národ Olméků a právě ti byli prvními, kteří objevili strom kakaovník a možnosti  využití jemného prášku. Přestože neexistují žádné písemné  dokumenty z této doby,  je zcela možné, že slovAmerikyo "cacao" bylo odvozeno z Olméckého slova kakawa, které mohlo označovat rostlinu Theomroma cacao.

Po zániku Olméků vznikla mocná říše Mayů, kteří začali rostlinu kultivovaně pěstovat  na farmách a tak pěstování rozšířili do dalších části střední Ameriky. Na těchto farmách pak také následně zpracovávali kakaové boby. Nápoj který byl výsledným produktem, však nebyl sladký, tak jak jej známe dnes, ale hořký a kořeněný.
Už mayové považovali čokoládu za afrodiziakum a kakaové boby využívali jako platidlo.

Prvním evropanem, který se setkal s čokoládou byl v roce 1502 Kryštov Kolumbus. Avšak teprve španělský dobyvatel Hernando Cortés  zjistil, k čemu tato zvláštní plodina může sloužit, když mu aztécký vládce Montezuna nabídl nápoj z rozdrcených kakaových bobů a studené vody. Díky němu se od té doby pak výroba rozšířila do tropických oblastí celého světa.
Hořký studený nápoj se stal velmi oblíbeným, když se začal podávat horký s vanilkou, medem a jiným kořením. Toto tajemství si španělé uchovali pro sebe téměř po dobu  100 let.

Do celé Evropy se čokoláda rozšířila v průběhu 17. století, avšak po dlouhá staletí byla určena jako luxusní zboží pouze pro lidi z královského dvoru a šlechtu. teprve s příchodem průmyslové revoluce a tím i rychlému rozvoji strojní výroby se mohla tato sladká pochutina rozšířit do širších vrstev.
Zásadní revoluci ve výrobě čokolády přinesl především holanďan Conrad van Housen, který oddělil kakaový prášek od kakaového másla, čímž se stala čokoláda mnohem levnější a tím tedy i přístupnější všem společenským vrstvám.




0 komentářů:

Okomentovat